Nadciśnienie tętnicze. Jak się przed nim uchronić

Nadciśnienie tętnicze jest najczęściej występującą chorobą układu krążenia. Mogą powodować je czynniki zarówno środowiskowe, jak i genetyczne. Nadciśnienie tętnicze nazywane jest cichym zabójcą, ze względu na to, że w większości przypadków przebiega bezobjawowo nawet przez wiele lat.

Ciśnienie krwi to siła nacisku, którą krew wywiera na naczynia krwionośne. Posiada ono różne wartości, na które wpływ ma nasz ruch lub spoczynek. Prawidłowe ciśnienie krwi wynosi 120/80 mmHg.

Nadciśnienie rozpoznajemy, gdy ciśnienie przekracza wartość 140/90 mmHg i dotyczy ciśnienia skurczowego (140 mmHg), ciśnienia rozkurczowego (90 mmHg) lub jednocześnie obu wartości.

Nadciśnienie tętnicze jest najczęściej występującą chorobą układu krążenia. Mogą powodować je czynniki zarówno środowiskowe, jak i genetyczne. Nadciśnienie tętnicze nazywane jest cichym zabójcą, ze względu na to, że w większości przypadków przebiega bezobjawowo nawet przez wiele lat, jednocześnie będąc przyczyną wielu innych poważnych dolegliwości i chorób. Nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do zawałów, udarów, uszkodzenia narządu wzroku, niewydolności nerek lub miażdżycy.

Istnieje kilka rodzajów nadciśnienia. To spowodowane obciążeniami genetycznymi nazywane jest nadciśnieniem pierwotnym i stanowi 95% przypadków. Drugim rodzajem jest nadciśnienie wtórne, które wywołują wady serca, choroby nerek lub problemy ze strony układu hormonalnego. jako trzecie można wyróżnić nadciśnienie spowodowane „syndromem białego fartucha”, występujące najczęściej u pacjentów z prawidłowym ciśnieniem, u których pod wpływem stresu spowodowanego wizytą
u lekarza ciśnienie nagle ulega podwyższeniu. Pacjentom zaleca się więc samodzielny pomiar ciśnienia w warunkach domowych, by wynik nie uległ zaburzeniu.

Nadciśnienie szczególnie w początkowym stadium nie daje żadnych objawów u większości chorych. Jednak niektóre osoby odczuwają pewne dolegliwości związane z rozwojem tej choroby. Warto więc zwrócić uwagę, jeśli przez dłuższy okres towarzyszyć nam będą:
częste bóle i zawroty głowy,
potliwość,
uderzenia gorąca,
bezsenność,
kołatanie serca,
obrzęk kończyn,
zaburzenia czucia.

Następne objawy występują w późniejszych stadiach nadciśnienia tętniczego i są skutkiem uszkodzenia narządów, których pierwotne funkcje zmieniły się przez nieprawidłowe wartości towarzyszące ciśnieniu tętniczemu:
zaburzenia widzenia,
zaburzenia funkcji nerek,
problemy ruchowe,
zimne kończyny,
obniżenie sprawności psychicznej oraz fizycznej.

Leczenie nadciśnienia tętniczego opiera się na metodach farmakologicznych i niefarmakologicznych. Zanim jednak sięgniemy po leki hipotensyjne warto zmienić nawyki żywieniowe i wprowadzić kilka zmian w swoim trybie życia, które często w początkowym etapie choroby mogą zatrzymać jej rozwój lub niekiedy całkowicie wyeliminować problem.

W przypadku nadciśnienia pierwotnego najprawdopodobniej pacjent nie uniknie konieczności zażywania leków, jednak zdrowy styl życia w znacznym stopniu pomoże w unormowaniu ciśnienia oraz poprawi samopoczucie, a tym samym komfort życia chorego.

Jak uchronić się przed nadciśnieniem tętniczym?

starać utrzymać należną masę ciała BMI 19-25 (otyłość sprzyja powstawaniu nadciśnienia),
ograniczyć spożycie sodu do 4 gramów dziennie (płaska łyżeczka soli), nie dosalać potraw, zastąpić sól suszonymi ziołami,
unikać potraw smażonych,
unikać napojów słodkich oraz gazowanych,
wyeliminować, a przynajmniej ograniczyć spożycie alkoholu,
zwiększyć spożycie produktów obfitujących w potas tj. banany, ziemniaki, pomidory,
wyeliminować picie kawy,
wyeliminować palenie tytoniu,
zwiększyć aktywność fizyczną do 30 minut dziennie (szybkie spacery, basen),
wprowadzić zasady diety śródziemnomorskiej (spożycie oliwy z oliwek, ryb morskich, dużej ilości świeżych warzyw i owoców).

Pamiętajmy więc o regularnym pomiarze ciśnienia oraz o wdrażaniu zdrowych nawyków żywieniowych, ponieważ nieleczone nadciśnienie tętnicze może być przyczyną wielu poważnych schorzeń. Im wcześniej zostanie wykryte, tym większa szansa na to, że unikniemy dalszych powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *