Kim jest dietetyk?

Dietetyk cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Nadal jednak wiedza o jego specjalizacji zawodowej, roli w życiu i zdrowiu człowieka jest dla wielu Polaków – delikatnie rzecz ujmując – niepełna lub wypełniona krzywdzącymi zawód dietetyka stereotypami. Kim więc jest i po co jest nam dietetyk?

Jakiś czas temu usłyszałam od znajomego pogardliwe pytanie – skoro zawód dietetyka jest tak ważny, to dlaczego nie funkcjonował przed wiekami? Nie potrzebowałam zbyt wiele czasu na odpowiedź – bo zdobycie pożywienia było priorytetem. Bo ludzie przed wiekami nie rozwijali się fizycznie i psychicznie pod opieką wyspecjalizowanych w określonych dziedzinach trenerów, profesjonalistów w różnych przestrzeniach ciała i ducha człowieka.

Obecną rolę dietetyka w przeszłości ludzkich cywilizacji pełnił medyk, który – na miarę swojej wiedzy – podpowiadał, co chory powinien jeść i kiedy. W wielu kwestiach pomocne w utrzymaniu namiastek zdrowej diety okazały się zasady określone kulturą oraz religie – nakazując określone pory posiłków, sposoby zachowania podczas ich spożywania i czas postów.

Współczesna konsumpcja pozwalająca na dostęp przez całą dobę do stosunkowo taniej żywności i promująca szybkie zaspokajanie każdej oznaki głodu spowodowała, że dietetyk stał się specjalistą medycznym, którego współczesny człowiek potrzebuje, jak może nigdy wcześniej.

Epidemia nadwagi i otyłości nadal stanowi ignorowane społecznie zagrożenie. Trudno uwierzyć zadowolonym z bezmiaru jedzenia konsumentom, że nadwaga organizmu stanowi podłoże oraz przyczynę schorzeń narządów wewnętrznych, w tym układu pokarmowego oraz krwionośnego. To oczywiste, że w powstrzymaniu rozwoju otyłości niezbędna jest powszechnie ignorowana wiedza dietetyczna, która przecież obejmuje szerokie zasoby informacji z pogranicza medycyny, żywienia i biochemii. Chociaż współczesny dietetyk jest specjalistą w zakresie żywienia człowieka, to jego wiedza jest interdyscyplinarna, obejmująca najróżniejsze przestrzenie nauki.

Dietetyk układa plany dietetyczne, udziela porad oraz promuje zdrowy styl życia. Jednak w ten sposób nie tylko uświadamia nam znaczenie prawidłowego się odżywiania. W bezpośrednim kontakcie z osobą zainteresowaną dietetyk ułatwia jej rozwiązywanie różnych problemów zdrowotnych. Tak, niemal każda jednostka chorobowa wymaga w trakcie skutecznej terapii stosowania odrębnych, jej przypisanych zaleceń dietetycznych uwzględniających często tryb życia, płeć, wiek i stan zaawansowania schorzenia.. .

Dietetyk w swojej pracy uwzględnia wpływ spożywanych posiłków na kondycję organizmu – zarówno osoby zdrowej, jak i chorej. Orientuje się w wartości odżywczej warzyw, owoców, potraw i przetworzonych produktów spożywczych, bo posiada wiedzę z zakresu z utraty cennych składników odżywczych zachodzącej podczas przygotowania i przechowywania żywności.

Nie powinnam straszyć epidemią rozrastającej się nadwagi i otyłości społeczeństwa, bo widzę też wiele pozytywnych aspektów w codziennej pracy dietetyka. Często mogę pomóc profilaktycznie. Współczesny człowiek coraz bardziej interesuje się zdrowym trybem życia, optymalną dla niego żywnością i odżywia się w sposób coraz bardziej świadomy. Chce poprawiać sposoby żywienia siebie i swojej rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *