Jaki jest wpływ diety na rozwój cukrzycy?

Cukrzyca jest choroba przewlekłą, a powoduje ją zaburzenie wydzielania insuliny. Zbyt niska jej ilość w organizmie zaburza proces wykorzystywania glukozy przez komórki człowieka, co powoduje wydalanie glukozy z moczem oraz hiperglikemię, czyli podwyższenie stężenia glukozy we krwi.

Wyróżniamy dwa typy cukrzycy:
typu I – cukrzyca pierwotna/wieku młodzieńczego/insulinozależna,
typu II- cukrzyca wieku dojrzałego/insulinoniezależną (ok. 80-90% chorych).

Odnotowuje się, według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), że coraz więcej osób cierpi na cukrzycę typu II. W Polsce żyje około 2 milionów zdiagnozowanych diabetyków. Możliwe, że kolejny milion stanowią osoby, które nie są świadome, że chorują na cukrzycę. Za właśnie ten popularny typ  cukrzycy(II typu) odpowiedzialna jest przed wszystkim dieta i styl życia. Nadwaga, otyłość, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu ma wpływ na gospodarkę insulinową.

Jak więc rozpoznać czy wspomniany problem nas dotyczy, jak się leczyć i czy powikłania związane z cukrzycą są groźne dla zdrowia?
Należy zacząć od pomiaru poziomu glukozy we krwi mierzonej na czczo:
prawidłowy poziom glukozy we krwi na czczo mieści się w przedziale 70-100 mg/dL,
stanem przedcukrzycowym określamy wartości w przedziale 100-125 mg/dL,
cukrzycę możemy podejrzewać przy wartości glukozy na poziomie 126 mg/dL i wyższym.

Jeśli wyniki krwi mieszczą się w drugiej lub trzeciej grupie wymienionej powyżej powinno obserwować się swój organizm, samopoczucie, ewentualne występujące dolegliwości. Na co zwrócić uwagę?

Objawami cukrzycy typu I są:

wzmożony apetyt przy jednoczesnej utracie wagi,
częstomocz,
pogorszenie wzroku,
senność,
sucha skóra,
wolniejsze gojenie się ran.

Natomiast cukrzyca typu II objawia się bardzo podobnie, choć nie są to symptomy tak silne, jak w typie I. Dodatkowo występuje:
mrowienie w stopach,
swędząca skóra,
nawracające zapalenia dziąseł, pęcherza moczowego,
u kobiet zapalenia pochwy,
u mężczyzn zaburzenia erekcji.

Jakie zasady stosować przy cukrzycy? Dieta cukrzyka ma na celu wyrównanie glikemii więc powinna być niskotłuszczowa, z niezbyt wysoką podażą białka i przede wszystkim opierać na produktach o niskim indeksie glikemicznym. Każdy posiłek powinien zawierać węglowodany i powinien być spożywany regularnie co około 3-4 godziny, co zapobiegnie wahaniom poziomu cukru. Pieczywo pełnoziarniste, brązowy ryż, kasza jęczmienna, gryczana, jaglana- to węglowodany, które obfitują w błonnik, magnez, witaminę B. Suplementacja witaminą C wzmaga wchłanianie tych składników.

Powinno się ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych takich jak śmietana, smalec, tłuste mięsa, pełnotłusty nabiał, a zastąpić je produktami bogatymi w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 (dorsz, łosoś, szczupak, orzechy, oliwa z oliwek). Tłuszcze powinny stanowić 20, do 30% zapotrzebowania kalorycznego. Diabetyk powinien spożywać także około 5 porcji warzyw i owoców, które zapewnią odpowiednią podaż witamin, minerałów i błonnika organizmowi, ale należy wybierać ponownie tylko te o niskim IG. Do takich warzyw należą: marchew, sałata, brokuły, buraki, nasiona roślin strączkowych. Mogą być spożywane również w postaci surowej, np. słupków (papryka, ogórek) z dodatkiem sosu czosnkowego na bazie jogurtu naturalnego. Jako zalecane owoce można wymienić: maliny, jabłka, truskawki, pomarańcze, cytrynę. Unikajmy natomiast owoców z wysoką zawartością fruktozy tj. winogron, bananów. W ramach białka (20% energii) można spożywać w niewielkich ilościach białe mięso- źródło żelaza, cynku, jogurty naturalne, kefiry- źródło wapnia, witamin z grupy B. Zrezygnujmy jednak z żółtego sera, który przez dużą zawartość soli negatywnie wpływa na wyniki krwi i poziomu trójglicerydów. produkty mleczne powinny się znaleźć koniecznie w przypadku występowania cukrzycy typu II. Jeśli chodzi o przyprawy, zaleca się unikanie tych szczególnie ostrych i wyraźnych, ponieważ wzmagają apetyt.

Niestety należy unikać spożycia izomerów trans, a więc mówiąc prościej produktów wysoceprzetworzonych- wyrobów cukierniczych, margaryn. Można sobie na nie pozwolić maksymalnie raz w tygodniu, a jeśli już to zaleca się 2-3 kostki gorzkiej czekolady, która jest dobrym zmiennikiem sztucznych słodyczy, a ma tę zaletę, że zawiera dodatkowo flawonoidy, które usuwają wolne rodniki. Zakazany jest też alkohol.
Stosowana obróbka termiczna powinna opierać się przed wszystkim na gotowaniu, gotowaniu na parze, pieczeniu oraz grillowaniu z niewielką ilością tłuszczu.
Na przemianę materii, regulowanie wagi oraz wyrzutów glukozy wpływa też, a może przede wszystkim picie wody w ilości ok. 1,5-2 litrów dziennie oraz aktywność fizyczna.

Bardzo ważne u cukrzyków lub osób w stanie przedcukrzycowym jest, prócz przyjmowania leków obniżających poziom glukozy we krwi, prowadzenie zdrowego trybu życia i wdrożenie aktywności fizycznej ze względu na to, że skoki insuliny we krwi oraz otyłość mogą doprowadzić do śpiączki, uszkodzenia nerek, wzroku, trwałych uszkodzeń mózgu, choroby wieńcowej, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Przy cukrzycy typu II występuje też często insulinooporność, która powoduje takie objawy, jak wymienione wyżej, a dodatkowo może być przyczyną stłuszczenia wątroby i bezpłodności.
Nie bagatelizujmy objawów cukrzycy, ponieważ nieleczona ma bardzo negatywny wpływ na organizm, a samo stosowanie leków lub insuliny poprawić może jedynie komfort życia, ale nie poprawi zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *